4 pens cost Rs 12. what will be the cost of 1 pen ,3 pen and 16 pens?​

Question

4 pens cost Rs 12. what will be the cost of 1 pen ,3 pen and 16 pens?​

in progress 0
Elliana 1 month 2021-08-11T15:57:27+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-11T15:58:52+00:00

    Answer:

    Cost of 4 pens=Rs.12

    Cost of 1 pen=Rs12/4=Rs3

    Cost of 3 pens=Rs3×3=Rs9

    Cost of 16 pens=Rs.3×16=Rs48

    0
    2021-08-11T15:58:55+00:00

    Cost of 4 pens= Rs.12

    Cost of 1 pen = Rs.12÷4=Rs.3

    Cost of 3 pens = Rs.(3×3)= Rs.9

    Cost of 16 pens =Rs.(3×16)=Rs.48

    Mark as brainliest

    Follow me

Leave an answer

Browse
Browse

18:9+8+9*3-7:3-1*13 = ? ( )