7 Alpa purchased five jugs from a store. If three of them cost 315.95 each and the other two cost 300.98 each, what is their

Question

7 Alpa purchased five jugs from a store. If
three of them cost 315.95 each and the
other two cost 300.98 each, what is their
total cost?​

in progress 0
Gabriella 2 months 2021-10-05T04:34:09+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-10-05T04:35:15+00:00

    Answer:

    rs. 1549.81

    Step-by-step explanation:

    cost of 1 jug = 315.95

    cost of 3 jug = 3 * 315.95

    cost of 3 jug = rs. 947.85

    cost of 1 jug = 300.98

    cost of 2 jug = 2 * 300.98

    cost of 2 jug = = 601.96

    total cost of 5 jugs = ( 947.85 + 601.96 )

    total cost of 5 jugs = rs. 1549.81

Leave an answer

Browse
Browse

18:9+8+9*3-7:3-1*13 = ? ( )