Ashish is setting up a factory to manufacture pens. If he buys a machine that costs ₹36016, then he can manufacture a pen for ₹3.1. On the o

Question

Ashish is setting up a factory to manufacture pens. If he buys a machine that costs ₹36016, then he can manufacture a pen for ₹3.1. On the other hand, if he buys a machine that costs ₹24900, he can manufacture a pen for ₹5.9. How many pen should he manufacture, so that total cost is the same no matter which machine he buys?

in progress 0
Claire 1 month 2021-08-18T08:48:34+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-18T08:50:29+00:00

    Answer:

    please write it in small sentence

Leave an answer

Browse
Browse

18:9+8+9*3-7:3-1*13 = ? ( )