Chloe is buying mixed nuts at a grocery store. she can either spend $7.93 on a 15.25 ounce bag or $11.75 on a 25 ounce bag. which is better

Question

Chloe is buying mixed nuts at a grocery store. she can either spend $7.93 on a 15.25 ounce bag or $11.75 on a 25 ounce bag. which is better buy? show your reasoning. ​

in progress 0
Rylee 1 month 2021-08-17T16:46:01+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-17T16:47:22+00:00

    Step-by-step explanation:

    hope this helps you......

    0
    2021-08-17T16:47:55+00:00

    Answer:

    Case 1:

    15.25 ounce = $7.93

    1 ounce = \frac{7.93}{15.25} = $0.52

    Case 2:

    25 ounce = $11.75

    1 ounce = \frac{11.75}{25} = $0.47

    We see that in second case nuts are cheaper, so they are the better buy.

    Mark Brainliest if helpful

Leave an answer

Browse
Browse

18:9+8+9*3-7:3-1*13 = ? ( )