Find selling price (SP) if a profit of 5% is made on (a) a cycle of * 700 with 50 as overhead charges. (b) a lawn mower bought at

Question

Find selling price (SP) if a profit of 5% is made on
(a) a cycle of * 700 with 50 as overhead charges.
(b) a lawn mower bought at 1150 with 50 as transportation charges.
(c) a fan bought for 560 and expenses of 40 made on its repairs.

Please explain answer also….​

in progress 0
Eloise 1 week 2021-09-11T13:32:33+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-11T13:34:09+00:00

    Answer:

    a) SP = 787.50

    b) SP = 1260

    c) SP = 630

    Step-by-step explanation:

    a)

    Actual C.P = 700 + 50 = 750

    Profit = 5% of CP = 0.05 * 750 = 37.50

    SP = 750 + 37.50 = 787.50

    b)

    Actual C.P = 1150 + 50 = 1200

    Profit = 5% of CP = 0.05 * 1200 = 60.00

    SP = 1200 + 60 = 1260

    c)

    Actual C.P = 560 + 40 = 600

    Profit = 5% of CP = 0.05 * 600 = 30.00

    SP = 600 + 30 = 630

Leave an answer

Browse
Browse

18:9+8+9*3-7:3-1*13 = ? ( )