If the cost of 18 kg wheat is ₹216, then the cost of 25 kg wheat is​

Question

If the cost of 18 kg wheat is ₹216, then the cost of 25 kg wheat is​

in progress 0
Maria 1 month 2021-08-15T08:51:11+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

  1. Charlotte
    0
    2021-08-15T08:52:30+00:00

    Answer:

    Cost of 18 kg wheat = 216 rupees

    Cost of 1 kg wheat =

     \frac{216}{18}  \\  \\  = 12 \: rupees

    Now,

    Cost of 25 kg wheat = 25 × 12

    = 300 rupees

    Mark it brainliest only if it helps you.

  2. Charlotte
    0
    2021-08-15T08:53:02+00:00

    Answer:

    \mathfrak{\bold{\red {\boxed{❥ANSWER}}}}

    \mathfrak{\bold{\boxed{Cost  \: of  \: 18kg \:  wheat=₹216}}}

    \mathfrak{\bold{\boxed{Cost \:  of  \: 1kg \:  wheat=216/18}}}

    \mathfrak{\bold{\boxed{=>12}}}

    \mathfrak{\bold{\boxed{Cost  \: of  \: 25kg \:  wheat=25×12}}}

    \mathfrak{\bold{\boxed{=>₹300}}}

    \mathfrak{\bold{\red{\boxed{❥Hope  \: it  \: helps...}}}}

Leave an answer

Browse
Browse

18:9+8+9*3-7:3-1*13 = ? ( )