Sugar cost rs. 37 1/2 per kg. Find the cost of 8 3/4 kg.

Question

Sugar cost rs. 37 1/2 per kg. Find the cost of 8 3/4 kg.

in progress 0
Camila 1 month 2021-08-17T10:42:34+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-17T10:43:42+00:00

    costof1kgsugar=37×

    2

    1

    =

    2

    75

    costof8×

    4

    3

    kgor

    2

    35

    kgsugar=

    2

    75

    ×

    2

    35

    =

    4

    2625

    _____

    Follow Me

    0
    2021-08-17T10:43:43+00:00

    Answer:

    Cost of 1 kg sugar =37

    2

    1

    So the cost of 8

    4

    3

    kg sugar = 37

    2

    1

    × 8

    4

    3

    It can be written as

    = 75/2×35/4

    =2625/8

    =Rs328

    8

    1

    Step-by-step explanation:

    please rate me

Leave an answer

Browse
Browse

18:9+8+9*3-7:3-1*13 = ? ( )