the cost of 2 kg of apples and 1 kg of grape on a day was found to be 240 rupees after month the cost of 4 kg apples and 2kg are grapes in r

Question

the cost of 2 kg of apples and 1 kg of grape on a day was found to be 240 rupees after month the cost of 4 kg apples and 2kg are grapes in rupees 500 rupees represent the situation graphically​

in progress 0
Aaliyah 1 month 2021-08-16T12:25:22+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-16T12:26:59+00:00

    Given:

    Cost of 2kg of apples and 1kg of grapes is ₹ 240

    Cost of 4kg of apples and 2kg of grapes is ₹ 500

    To find:

    Graphical representation of the Situation.

    Solution:

    1) Let the price of 1 kg apple is ₹ x

    Let the price of 1 kg grapes is ₹ y

    2) According to the question:

    • 2x+y =240 —(I)

    After a month:

    • 4x+2y =500
    • 2x+y = 250–(II)

    The Solution of the equations graphically.

    • 2x+y =240

    |  x   | 50   | 100 |

    |  y   | 140  |  40  |

    • 2x+y = 250

    |  x   | 50      | 100 |

    |  y   | 150    |  50  |

    The lines of the equations in both condition are parallel to each other.

    For the representation refer to the picture.

    0
    2021-08-16T12:27:07+00:00

    Answer:

    I did it follow me I will follow u and mark as brainliest..

    Step-by-step explanation:

    The cost of 2 kg apples and 1 kg of grapes

    The cost of 2 kg of apples and 1kg of grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs 300. Represent the situation algebraically and geometrically.

Leave an answer

Browse
Browse

18:9+8+9*3-7:3-1*13 = ? ( )