the cost of 2 kg of apples and 1 kg of grapes on a day was found to be rs 240. after a month the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes i

Question

the cost of 2 kg of apples and 1 kg of grapes on a day was found to be rs 240. after a month the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is rs 500. represent the situation graphically.​

in progress 0
Camila 1 month 2021-08-18T10:45:19+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-18T10:47:06+00:00

    Answer:

    Step-by-step explanation:

    let the cost of apples be x and grapes be y

    from question

    2x+y=240(equation 1)

    after a month…

    4x+2y=500(equation 2)

    from 1(write x in terms of y)

    x=(240-y)/2

    from 2(write x in terms of y)

    x=(500-2y)/4

    from 1 sub y=0

    we get (240-0)/2=120

    from 1 sub y=2

    we get(240-2)/2=119

    from 1 the points are

    (0,120) and (2,119)

    from 2 sub y= 10

    [500-2(10)]/4=120

    from 2 sub y=50

    [500-2(50)]/4=100

    from 2 the points are

    (10,120) and (50,100)

    plot these point on the graph.

    NOTE: you can substitute any numbers to y but the answer should be in whole number and not in fraction…

    hope it is helpful

Leave an answer

Browse
Browse

18:9+8+9*3-7:3-1*13 = ? ( )