The cost of 2kg of apples and 1kg of grapes on a day was found to be ₹ 240. After a month, the cost of 4kg of apples and 2kg of

Question

The cost of 2kg of apples and 1kg of grapes on a day was found to be ₹ 240. After a month,

the cost of 4kg of apples and 2kg of grapes is ₹ 500. Represent the situation graphically.​

in progress 0
Alexandra 2 months 2021-08-12T09:08:05+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-12T09:09:11+00:00

    Answer:Answer: Let the cost of apples be ‘x’ and cost of grapes be ‘y’ .


    Therefore, equation becomes:


    2x+y=240


    4x+2y=500


    Put the values of ‘x’ and ‘y’ and make the graph accordingly that..


    Step-by-step explanation:

Leave an answer

Browse
Browse

18:9+8+9*3-7:3-1*13 = ? ( )