The cost of 4 dozen pens is Rupees 794.40 . find the cost of each pen​

Question

The cost of 4 dozen pens is Rupees 794.40 . find the cost of each pen​

in progress 0
Brielle 2 weeks 2021-09-06T05:34:54+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-06T05:36:39+00:00

    Answer:

    4 dozen pens = 48pens

    cost of 48pens = 794.40

    cost of 1 pen = 794.40/48

    = 16.55

    hence , the cost of 1 pen ( each pen ) = 16.55

    0
    2021-09-06T05:36:44+00:00

    Answer:

    1 dozen = 12

    therefore 4 dozen = 4 × 12

    cost of 1 pen = 794.40 / 4× 12 = 16.55

    hope u r satisfied

    follow kar dena plss

Leave an answer

Browse
Browse

18:9+8+9*3-7:3-1*13 = ? ( )