The price of cheese is Rs. 25 per Kg, find the cost of 4 kg, cheese if the price increase by 40% per kg?​

Question

The price of cheese is Rs. 25 per Kg, find the cost of 4 kg, cheese if the price increase
by 40% per kg?​

in progress 0
Ayla 1 month 2021-08-20T06:04:59+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-20T06:06:21+00:00

    Answer:

    140 for 4 kg

    Step-by-step explanation:

    25+25×40/100

    0
    2021-08-20T06:06:47+00:00

    Answer:

    actual rate ,= 25 increased rate=25+25×40/100=35

    for 4kg price is 140

Leave an answer

Browse
Browse

18:9+8+9*3-7:3-1*13 = ? ( )